
Sraigtiniai kompresoriai, dažnai naudojami pramonėje, pagal veikimo principus skirstomi į dvi grupes: alyva tepamus ir betepalinius. Alyva tepamuose kompresoriuose oro suspaudimo metu oras susiliečia su alyva. Nors suspaustas oras yra atskiriamas ir filtruojamas, neįmanoma užtikrinti, kad jis būtų 100 % betepalinis.
Filtrai, naudojami oro kokybei gerinti slėgio linijoje, gali sumažinti alyvos koncentraciją suspaustame ore iki 1 klasės normos, t. y. ≤0,01 mg/m³. Tačiau laikui bėgant filtro elementų užterštumas didina slėgio nuostolius. Jei laiku neaptinkamas filtrų gedimas, oro linija gali būti užteršta alyva, o tai gali lemti būtinybę visiškai pakeisti suspausto oro liniją.
Atsižvelgiant į slėgio nuostolius sistemoje kaip į energijos suvartojimo padidėjimą ir dideles filtrų priežiūros išlaidas, tampa aišku, kodėl verta rinktis betepalinius kompresorius.
Betepaliniai sraigtiniai kompresoriai ypač pranašesni oro kokybės ir energijos suvartojimo srityse. Jie plačiai naudojami maisto, farmacijos, medicinos, chemijos, kosmetikos ir elektronikos pramonėje, nes jų technologiniai sprendimai užtikrina aukštą produkcijos kokybę. Ypač sektoriuose, kurie tiesiogiai veikia žmonių sveikatą, vis dažniau pasirenkami betepaliniai kompresoriai, kad būtų užtikrinta, jog skysčio, aerozolio ir garų kiekis suspaustame ore atitiktų ISO 8573 standarto 0 klasės reikalavimus.
Betepalinius sraigtinius kompresorius sudaro šios pagrindinės sistemos:
- Pavaros sistema
- Aušinimo sistema
- Įsiurbimo sistema
- Valdymo sistema
Pavaros sistema
Pavaros sistemą sudaro elektros variklis, dvejų pakopų betepalinis sraigtas ir mova. Elektros variklio sukurta varomoji jėga per movą perduodama sraigtinei pavarų dėžei, kuri toliau perduoda jėgą krumpliaračiams pirmojo ir antrojo pakopų guoliuose. Pradėjus veikimą, prasideda suspaudimo procesas. Rotoriai greitai pasiekia numatytą greitį, o oras gaminamas pagal 0 klasės standartą, esant reikiamam našumui ir slėgiui.
HERTZ Kompressoren EAGLE serija siūlo 7,5 barų, 8,5 barų ir 10 barų darbinius slėgius bei našumą iki 50 m³/min. Galimi oru ir vandeniu aušinami modeliai su fiksuotu ir kintamu greičiu.
Aušinimo sistema
Betepaliniuose kompresoriuose oras suspaudžiamas tiesiogiai, todėl pakopų išėjimo temperatūros gali siekti apie 230 °C. Pagal politropinio suspaudimo principą, pirmoje pakopoje oras suspaudžiamas iki 3 barų slėgio ir per tarpinius aušintuvus atvėsinamas iki leistinų įėjimo temperatūros verčių antrai pakopai.
Sistemoje naudojami nerūdijančio plieno aušintuvai, nes pakopų išėjimo temperatūros viršija standartinių aušintuvų atsparumo ribas. Ši aušinimo sistema sukurta specialiai betepaliniams kompresoriams, kad jie galėtų veikti net sudėtingomis klimato sąlygomis.
Įsiurbimo sistema
Aplinkos oro tarša gali skirtis priklausomai nuo įmonės veiklos, todėl kompresorių įsiurbimo sistemose naudojami filtrai. Betepaliniuose sraigtiniuose kompresoriuose filtravimo procesas yra ypač svarbus eksploatacijos trukmei. Kadangi šiuose kompresoriuose nėra alyvos, rotorių sukimosi greitis yra maždaug tris kartus didesnis nei alyva tepamų kompresorių, todėl net mažiausia į pakopą patekusi dalelė gali sukelti gedimą.
Dėl šios priežasties įsiurbimo sistemoje naudojami specialūs filtrai, kurių efektyvumas siekia 99,95 %, o slėgio nuostoliai – tik 3,0 mbar.
Valdymo sistema
Valdymo sistema leidžia stebėti kompresoriaus veikimo sąlygas ir esant kritiniams lygiams sukuria aliarmus bei sustabdo veikimą, jei būtina. Dažnio keitikliai leidžia reguliuoti kompresoriaus našumą pagal faktinį oro suvartojimą, o tai padeda optimizuoti energijos sąnaudas.
Kodėl verta rinktis betepalinius sraigtinius kompresorius?
- Nors pradinės investicijų išlaidos didesnės nei alyva tepamų kompresorių, jos laikui bėgant atsiperka dėl mažesnių priežiūros sąnaudų.
- Suspaustas oras gali būti naudojamas be alyvos filtravimo poreikio.
- Nėra alyvos nutekėjimo į sistemą rizikos.
- Nėra korozijos rizikos suspausto oro linijoje.
- Alyva tepamuose kompresoriuose naudojamos atliekų tvarkymo išlaidos yra didelės, o betepaliniai kompresoriai jų nekelia.